complemento indirecto

Kullanım örnekleri

complemento indirecto
indirect object
icon arrow

indirect

Phonetic: "/ˌɪndaɪˈɹɛkt/"

Part Of Speech: noun


Definition: An indirect cost.

icon arrow

indirect

Phonetic: "/ˌɪndaɪˈɹɛkt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To access by means of indirection; to dereference.

icon arrow

indirect

Phonetic: "/ˌɪndaɪˈɹɛkt/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Not direct; roundabout.

icon arrow

object

Phonetic: "/ˈɒb.d͡ʒɛkt/"

Part Of Speech: noun


Definition: A thing that has physical existence.


Definition: Objective; the goal, end or purpose of something.


Definition: (grammar) The noun phrase which is an internal complement of a verb phrase or a prepositional phrase. In a verb phrase with a transitive action verb, it is typically the receiver of the action.


Definition: A person or thing toward which an emotion is directed.

Example: Mary Jane had been the object of Peter's affection for years.


Definition: An instantiation of a class or structure.


Definition: An element within a category upon which functions operate. Thus, a category consists of a set of element objects and the functions that operate on them.


Definition: Sight; show; appearance; aspect.

icon arrow

object

Phonetic: "/ˈɒb.d͡ʒɛkt/"

Part Of Speech: verb


Definition: To disagree with or oppose something or someone; (especially in a Court of Law) to raise an objection.

Example: I object to the proposal to build a new airport terminal.


Definition: To offer in opposition as a criminal charge or by way of accusation or reproach; to adduce as an objection or adverse reason.


Definition: To set before or against; to bring into opposition; to oppose.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!

Hızlı bir İngilizce'den Türkçe'ye çeviriye ihtiyacınız olduğunda arkadaşlarınıza ve ajanslara başvurmayı bırakın. Kendinizi uygulamamızla donatın ve bunu kendiniz, daha hızlı ve daha doğru bir şekilde yapmak için devasa kitaplığımızdan yararlanın. Uygulamalarımız iPhone, iPad, Mac ve Apple Watch ile yerel olarak entegre olur. Ayrıca, sınıfının en iyisi Safari, Chrome, Firefox, Opera ve Edge uzantılarımızla favori tarayıcınızı özelleştirebilirsiniz. Facebook sayfamızı ziyaret edin ve sütunumuzu okuyun - yeni gönderilerimizden bazıları burada görünecek. Teşekkürler!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!