trimer kondansatör

Kullanım örnekleri

trimer kondansatör
trimmer capacitor
icon arrow

trimmer

Phonetic: "/ˈtɹɪmə/"

Part Of Speech: adjective


Definition: Physically fit.

Example: He goes jogging every day to keep in trim.


Definition: Slender, lean.

Example: a trim figure


Definition: Neat or smart in appearance.

Example: a trim lawn

icon arrow

trimmer

Phonetic: "/ˈtɹɪmə/"

Part Of Speech: noun


Definition: One who trims, arranges, fits, or ornaments.


Definition: A device used to trim.

Example: My new electric shaver has a beard trimmer attachment.


Definition: A member of the crew who trims the sails.


Definition: Someone who fluctuates between opposing factions, political parties etc., according to current interest, a flip-flopper.


Definition: A beam into which are framed the ends of headers in floor framing, as when a hole is to be left for stairs, or to avoid bringing joists near chimneys.


Definition: A person employed to rearrange the coal in the hold of a vessel, so that it fills the vessel without forming a conical blockage.


Definition: A device for storing coal in gradually increasing piles made by building up at the point of the cone or top of the prism.


Definition: A float bearing a baited hook and line, used in fishing for pike.


Definition: One who trims, or rebukes or reproves; a scold.

icon arrow

capacitor

Part Of Speech: noun


Definition: An electronic component capable of storing electrical energy in an electric field; especially one consisting of two conductors separated by a dielectric.

Türkçeden İngilizceye En Hızlı Çevirmen

Belki tercümanlık mesleğinde ustalaşmak istersiniz? Sitemizle eğitiminiz hızlı ve kolay olacak! Çevirmenler çeviri yaparken çeşitli becerilere ve materyallere ihtiyaç duyarlar. Çevirmenlerin genel özellikleri çevrilecek olan erek dile ve kaynak dile çok iyi hakim olmak, okuduklarını ve duyduklarını iyi anlamak ve iyi bir hafızaya sahip olmaktır. Fonetik, gramer ve cümlelerdeki kelime örnekleriyle birlikte kapsamlı bir kelime, deyim ve ifade kitaplığına sahip çevirmenimiz ilk kez kullanışlı bir materyal olarak kullanılabilir.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!Çevirinize ince ayar yapmak için yerleşik sözlükleri kullanın: Tek tıklamayla eşanlamlılar ve örneklerle bağlam içi çeviriler, anlamlar, telaffuz ve diğer dil özelliklerinde sorunsuz bir şekilde uzmanlaşmanıza yardımcı olur. Kesinlikle ücretsiz, hızlı ve doğru çevirmen!