iz mineraller

Kullanım örnekleri

iz mineraller
trace minerals
icon arrow

trace

Phonetic: "/tɹeɪs/"

Part Of Speech: noun


Definition: An act of tracing.

Example: Your cell phone company can put a trace on your line.


Definition: An enquiry sent out for a missing article, such as a letter or an express package.


Definition: A mark left as a sign of passage of a person or animal.


Definition: A residue of some substance or material.

Example: There are traces of chocolate around your lips.


Definition: A very small amount.

Example: All of our chocolates may contain traces of nuts.


Definition: A current-carrying conductive pathway on a printed circuit board.


Definition: An informal road or prominent path in an arid area.


Definition: One of two straps, chains, or ropes of a harness, extending from the collar or breastplate to a whippletree attached to a vehicle or thing to be drawn; a tug.


Definition: A connecting bar or rod, pivoted at each end to the end of another piece, for transmitting motion, especially from one plane to another; specifically, such a piece in an organ stop action to transmit motion from the trundle to the lever actuating the stop slider.


Definition: (fortification) The ground plan of a work or works.


Definition: The intersection of a plane of projection, or an original plane, with a coordinate plane.


Definition: The sum of the diagonal elements of a square matrix.


Definition: (grammar) An empty category occupying a position in the syntactic structure from which something has been moved, used to explain constructions such as wh-movement and the passive.

icon arrow

minerals

Part Of Speech: noun


Definition: Any naturally occurring inorganic material that has a (more or less) definite chemical composition and characteristic physical properties.


Definition: Any inorganic material (as distinguished from animal or vegetable).


Definition: (nutrition) Any inorganic element that is essential to nutrition; a dietary mineral.


Definition: Mineral water.


Definition: A soft drink, particularly a single serve bottle or can.


Definition: A mine or mineral deposit.


Definition: A poisonous or dangerous substance.

Türkçe-İngilizce Şarkı Sözleri Çevirmeni

İster eğitim, iş veya kişisel amaçlar için İngilizce'den Türkçe'ye veya Türkçe'den İngilizce'ye çevrilmiş metinlere ihtiyacınız olsun, online çeviri siteleri aklınıza gelen ilk çözüm olabilir. Tercümanımız kurumsal, akademik, yasal, tıbbi terimleri yetkin bir şekilde dikkate alır. Ayrıca çeviri aşamasında, aklınıza gelen metnin, ihtiyacınız olan terimler kullanılarak, bu alanda profesyonellerle çalışarak ihtiyacınız olan tarzda tercüme edildiğinden emin olabilirsiniz.

Çeviri yazılımımızı diğer makine çevirmenlerinden farklı kılmak için çok yol kat ettik. Türkçe - İngilizce çevirmenimiz orijinal metnin anlamını ve cümlenin ana fikrini asıl amaçlandığı gibi korumak için tasarlanmıştır. Çevirmenimiz olabildiğince insandır. Ürünümüz en iyi gizliliği sağlar. Verilerinizi izlemiyor, satmıyor veya saklamıyoruz. Çevirileriniz size aittir. Transferler için kayıt ve ödeme gerekli değildir!İngilizce, dünyada yaklaşık 1,5 milyar insan tarafından konuşulmaktadır. Dünyada en çok konuşulan dildir. 1.000.000'den fazla kelime var! Türkçe, Türkiye'de, Kuzey Kıbrıs'ta yaklaşık 80 milyon kişi ile Avrupa ve Kuzey Amerika'daki göçmen toplulukları tarafından konuşulmaktadır. Yaklaşık 88 milyon konuşmacı ile en çok konuşulan Türk dilidir. Türk dili, Türkiye'nin batısında yer alan Anadolu'da ortaya çıkmıştır. Şu anda, bu iki hacimli ve harika dildeki çevirilerle hızlı, rahat ve ücretsiz çalışmanız için size profesyonel çevirmenimizin işlevselliğini sunuyoruz!